www.drzeworyt.pl – START:)

Sebastian Skowroński, Figura I, 2011, drzeworyt, 42x60 cm

Sebastian Skowroński, Figura I, 2011, drzeworyt, 42×60 cm

„Sposób powielania odbitek przypomina technikę reprodukcji fotograficznych. Tu jednak możliwości są odmienne. Fotografujący wybiera gotowy obiekt, a drzeworytnik tworzy obiekt, który później powieli. W tym jest główny trud: koncept i jego realizacja poprzez „wydłubanie” w niełatwym do modelowania tworzywie – w drewnie.”

Henryk Balcewicz (filolog)

 

Niezwykle trafnie opisał mój znajomy ideę powstawania drzeworytu. Proces tworzenia grafiki, od jej projektu, poprzez pracochłonny okres powstawania matrycy, wiodący artystę do wykonania odbitki, daje bowiem odmienne możliwości kreacji obrazu, w porówaniu z tym, co oferują inne dyscypliny plastyczne. A każda grafika jest w pewnym stopniu nieprzewidywalna, gdyż wymaga podjęcia trudu kształtowania formy, w trakcie którego odciska się cała sfera uczuć, myśli i emocji twórcy.

Blog jaki chcę prowadzić – www.drzeworyt.pl – nie będzie zawierał jedynie treści związanych z drzeworytem. Na tej stronie będę pisał o całym druku wypukłym. I chociaż jego początki, związane są ze stosowaniem pieczęci, wytwarzanych z kamienia w Starożytnym Egipcie i Mezopotamii, to właśnie stosowany przez wiele wieków drzeworyt, dał największe podwaliny pod dzisiejsze artystyczne techniki druku wypukłego.

Z pewnością znacznie częściej, informacje znalezione na drzeworyt.pl będą koncentrować się wokół linorytu i drzeworytu, jako że są to obecnie najbardziej popularne techniki wśród artystów grafików, ceniących sobie druk wypukły. To jednak, jestem pewien, znajdziecie na tym blogu wpisy, dotyczące też i innych technik, zaliczających się do artystycznego druku wypukłego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge