Wiesław Haładaj

Wiesław Haładaj, Untitled - 1, linoryt, 100x150cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

Wiesław Haładaj, Untitled – 1, linoryt, 100x150cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

Wiesław Haładaj (ur. 1959, Piotrków Trybunalski) jest aktywny w zakresie grafiki artystycznej i szczególnie potrafi zainteresować dużego formatu pracami tworzonymi w linorycie, jakie niektóre osiągają rozmiar nawet 150×200 cm. Oglądając jego wypukłodrukową twórczość, odczuwać można głęboki niepokój, który artysta wprowadza poprzez sposób cięcia kreski na matrycy. Ten psychiczny dyskomfort przekazuje dalej, do ukazywanych treści graficznych dokonań, których wymyślani bohaterowie przeżywają ogromne napięcie, silny ból a także wewnętrzny strach, sięgający maksimum wyobrażenia w kompozycjach, odkrywających formę organicznego bytu.

Wiesław Haładaj, Heaven, 2007, linoryt, 15x10cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

Wiesław Haładaj, Heaven, 2007, linoryt, 15x10cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

Lokalizacja, w jakiej na co dzień toczy się zwyczajowa opowieść, zasadniczo skomponowana jest z dwuczęściowej płaszczyzny, analogicznie do dwóch stron monety, posiadającej wierzchnią i jej spodnią część. W ciągłości przetrwania niezbędna jest umiejętność nieprzerwanego balansowania pomiędzy strachem a odwagą życia, spoczynkiem a oddechem fizjologicznego organizmu, duchową ciszą i hałasem czy rozmyślaniem i zewnętrzną aktywnością. Daje to intelektualną siłę do czynnej inspiracji otoczeniem, powoduje tchnienie energii w esencję, jaka pływa w polu wszelkiego życia a także zaistnienie świadomości jednostkowego i zarazem zbiorowego uczestniczenia w fizycznym Oceanie uczuć. Ogromna witalność w obrazowaniu życiodajnych form jest nieodzowna, niezależnie od tego, co owe kształty wytwarzają. Materialna kreacja jest zawsze potwierdzeniem Najwyższej Inteligencji i biologicznego odczuwania, zarówno w obszarze powstawania elementów wszechświata czy Natury, jak i przedmiotów których bezpośrednim autorem jest człowiek.

Wiesław Haładaj, Flashback, linoryt, 15x10cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

Wiesław Haładaj, Flashback, linoryt, 15x10cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

 

Świadome przedstawienia Haładaja charakteryzują się wielką żywotnością i energetycznym udziałem w formowaniu przestrzeni oraz znajdujących się w niej obiektów. Tworząca je koncepcyjna intencja, jaka ma źródło w psychice i ciele twórcy, wyraźnie przemieszcza się w nieustającym ruchu tworzenia, którego wielopoziomowość wizualnego przekazu, osiąga szczyty estetycznego spełnienia. W zagęszczeniu kształtów, przypominających długie liści, wyłaniają się obrazy ludzkich portretów, postaci czy zdeformowanych i poprzerywanych ciał, w których odnaleźć można subtelną, intencjonalną warstwę. Jej odbiór warunkują myśli, pojawiające się w wyniku indywidualnej aktywności, jaka zarządzana jest przez unikalnie ukształtowaną psyche. Ważna jest również rola serca w ciele człowieczej jednostki, czyli w somie, odpowiadającej bardzo intensywnie na odczucia kochającej istoty.

Warstwowa konstrukcja emocjonalnego komunikatu artysty, odpowiada dualistycznej koncepcji świata i stale przemieniającego się umysłu, z jego głębokimi, psychosomatycznymi korzeniami. Rozważając myślową ideę duchowego a także widzialnego zapisu zdarzeń, autor ukazuje wielowymiarowy świat człowieka, poprzez pryzmat macierzowej struktury, tworzonej przez myślącą oraz odczuwającą istotę. Przy pomocy linorytniczej nakładki i czegoś więcej niż zwyczajowej emocjonalnej optyki, oddaje w plastycznych interpretacjach obrazy przerażenia, mentalnej ucieczki (Untitled – 3), agresji (Untitled – 6), niepewności (Monad, 2002) ale też eksresyjnej ciekawości (Aurora), zdziwienia czy zainteresowania i zadumy (Disappearance – 1, 2007).

Wiesław Haładaj, Untitled – 3, linoryt, 100x150cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

Wiesław Haładaj, Untitled – 3, linoryt, 100x150cm (źródło reprodukcji: http://www.whaladaj.freewebweb.com/)

 

Wiesław Haładaj wyraźnie dostrzega w Przyrodzie współistnienie dwóch przeciwnych polaryzacji, które gdy dopiero zaistnieją równocześnie, umożliwiają ujście potężnej fali ekspresji, mającej niebywałą siłę oddziaływania na widza grafik. W obrazie graficznym jej biegunami są zasadnicza treść i jej forma, obiekt i tło, wypełnienie oraz pusta przestrzeń czy często stosowane w tym rodzaju wizualnej kreacji, biel i czerń. I w całościowym zrozumieniu substancjalnej prostoty Natury, leży klucz odnaleziony przez artystę. W tym sensie mamy do czynienia z artystą spełnionym oraz dojrzałym człowiekiem, który doskonale rozumie specyfikę myślącego funkcjonowania, nie ograniczonego jedynie do podstawowej wegetacji. Posiadając wiedzę na temat rzeczywistości, pozostaje uruchomić w niej twórcze działanie, zarówno w życiu jak i w dziedzinie artystycznej kreacji.

Autor: Sebastian Skowroński (bloger drzeworyt.pl oraz grafikalodzka.pl)

 

 

Artyści

Wiesław Haładaj

Urodzony w 1959 roku w Piotrkowie Trybunalskim.
Studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom w 1984 roku w pracowni wklęsłodruku.

Aktywny w dziedzinach grafiki, rysunku, malarstwa.

10 wystaw indywidualnych na terenie kraju, udział w około 50 wystawach zbiorowych m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Frederikshavn, Brukseli, Couvin, Toronto, Nowym Jorku, Rio De Janeiro, Seulu, Kanagawie, Taipei, Filadelfii, Gizie, Warnie, Bitoli, Rochester, Norymberdze, Beckershagen, Grover Beach.

(za: http://www.artinfo.pl/artysta/wieslaw-haladaj, dn. 02.07.2017 http://www.whaladaj.freewebweb.com/, dn. 02.07.2017)

 

 

Dopisek

Internetowe źródło prac Wiesława Haładaja : http://www.whaladaj.freewebweb.com/ (dostęp, 2017)

 

 

Galeria wybranych prac Wiesława Haładaja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge